O nama
O NAMA
Tvrtka Fridrih najveće je obiteljsko poduzeće koje se bavi uzgojem gljiva u Hrvatskoj. Tjedno se na našim farmama gljiva u Dumovcu (Sesvetski Kraljevac) i Kapelici (Garešnica) proizvede između 40 i 50 tona gljiva, i to od bukovača, preko smeđih šampinjona i sve do shitake gljiva. No najviše ipak proizvedemo bijelog šampinjona koji se ne bez razloga naziva „šampionom među gljivama“ i koji je Hrvatima ipak najdraži.
Prva naša farma gljiva nastala je davne 1981. godine u mjestu Dumovec kraj Sesvetskog Kraljevca. Dva mala plastenika predstavljala su pećine u kakvima su u okolici Pariza početkom 19. stoljeća prvi put uzgojeni bijeli šampinjoni. Od tada pa do danas, naš je mali gljivarnik pomalo rastao i širio se da bi danas narastao do 20 uzgojnih prostorija u kojima se vlažna i hladna pećinska atmosfera simulira i kontrolira uz pomoć kompjutera 24 sata na dan.
KOMPOSTARA I FARMA
Sve započinje u kompostari u kojoj se od slame te konjskog i pilećeg gnoja proizvodi kompost za uzgoj gljiva. Kada supstrat (kompost) za uzgoj gljiva stigne na našu farmu i pokrijemo ga zemljom, sljedećih 5 do 6 dana intenzivno ga zalijevamo kako bi idućih 14 dana micelij zasijan u supstratu stvorio prve pupove.
Ubrzo se uzgojne police popunjavaju malim gljivama koje ponovno zalijevamo vodom kako bi, baš kao u poznatoj uzrečici, tijekom noći rasle kao poslije kiše. Zatim u razdoblju od mjesec dana vrijedne ruke naših beračica uberu oko 200 tona šampinjona, što je, slikovito rečeno, ekvivalentno nogometnom terenu punom gljiva.
UZGOJ gljiva BEZ KEMIKALIJA
U cjelokupnom procesu uzgoja koji započinje u kompostari miješanjem slame, a završava pakiranjem gljiva u našoj pakiraonici, ne koriste se nikakvi pesticidi niti umjetna gnojiva. To je moguće zahvaljujući pasterizaciji najprije komposta na 60 °C, a zatim i samih uzgojnih prostorija na kraju ciklusa kako bi se spriječila eventualna pojava bolesti ili štetnika u sljedećem uzgoju.
Na farmi se održava visoka razina higijene, a rezultat toga je da nema prijenosa štetnih čimbenika u nove uzgoje pa nema potrebe ni za upotrebom kemikalija.
ŠAMP-KOMPOST
Nakon 42 dana kad završi ciklus uzgoja gljiva, naš iskorišteni gljivarski kompost pakira se u posebnu ambalažu pod nazivom Šamp-kompost jer i dalje ima visoki udio organske tvari i ostalih hranjivih tvari odličnih za upotrebu u vrtlarstvu. Tako se zatvara taj čudesan krug uzgoja gljiva u kojem se vodi računa da ono što se uzme od prirode, prirodi i vrati na održiv način.
A što se tiče našeg Šamp-komposta, vrtlari nam javljaju da im u vrtu daje jako dobre rezultate. Koliko su njime zadovoljni, provjerite u našoj rubrici Recenzije, koja je i dalje otvorena za sve vaše pohvale i pokude.